Jazda bez dowodu rejestracyjnego

Kontakt Oblicz składkę

Czy można jeździć bez dowodu rejestracyjnego?

Jak mogliśmy zaobserwować ustawa Prawo o ruchu drogowym w ciągu ostatnich 3 lat podlegała licznym nowelizacjom. Po wprowadzeniu tych zmian został zniesiony obowiązek fizycznego posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia polisy ubezpieczenia OC. Mimo to nadal wielu kierowców się zastanawia czy brak dokumentów podczas kontroli drogowej grozi sankcjami. Jak to wygląda w rzeczywistości i o czym warto pamiętać dowiesz się z naszego artykułu.

Od kiedy można jeździć bez dokumentów?

Przed wprowadzeniem nowelizacji w przepisach ustawy Prawo o ruchu drogowym, które miały miejsce 1 października 2018 roku, jazda bez dowodu rejestracyjnego lub potwierdzenia posiadania polisy OC niosła ze sobą konsekwencje otrzymania mandatu w wysokości 50zl. Natomiast w wyniku nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym został zniesiony obowiązek dzięki któremu kierowcy nie muszą posiadać przy sobie papierowej wersji dowodu rejestracyjnego jak i polisy OC. Wszystkie dane dotyczące właściciela pojazdu, ważnego badania technicznego oraz informacje o ważnej polisie OC funkcjonariusz podczas kontroli drogowej uzyska z systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Kolejną zmianą jaką miała miejsce 5 grudnia 2020 roku jest zniesienie obowiązku posiadania przy sobie papierowej wersji prawa jazdy. W przypadku kontroli drogowej w celu okazania tego dokumentu możemy skorzystać z opcji elektronicznej wersji np. poprzez system mPrawo Jazdy. Jednak w pewnych sytuacjach funkcjonariusz, ma prawo wystawić nam mandat za brak dokumentów.

Kiedy nam grozi kara za brak dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej ?

Z otrzymaniem kary za brak dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej powinni się liczyć kierowcy, którzy planują podróż autem za granicę. Niestety systemy innych krajów nie są zintegrowane z polskim systemem ewidencji pojazdów i kierowców. O wysokości kary decydują przepisy danego kraju, w którym został zatrzymany pojazd.

Kiedy powinniśmy mieć przy sobie dowód rejestracyjny ?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami jesteśmy zwolnieni z posiadania przy sobie papierowej wersji dowodu rejestracyjnego w przypadku kontroli drogowej. Natomiast istnieją sytuacje, w których musimy posiadać ze sobą taki dokument, możemy do nich zaliczyć wizytę w stacji kontroli pojazdów podczas przeglądu technicznego auta oraz jak i w wydziale komunikacyjnym w sytuacji gdy chcemy przerejestrować pojazd. Należy również pamiętać że dowód rejestracyjny musimy przekazać nowemu nabywcy pojazdu w momencie sprzedaży auta.

Musimy również pamiętać, że brak fizycznego dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC może nam utrudnić załatwienie formalności podczas kolizji drogowej ponieważ to w tych dokumentach są zawarte informacje potrzebne do spisania oświadczenia, które następnie przekazujemy do ubezpieczyciela. Natomiast w sytuacji gdy sprawca nie jest w posiadaniu tych dokumentów powinniśmy wezwać policję na miejsce zdarzenia ponieważ protokół, który sporządzi funkcjonariusz przyda nam się do zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi.

Jakie nam grożą konsekwencje za brak ważnego dowodu rejestracyjnego ?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w ustawie Prawo o ruchu drogowym nie zostanie na nas nałożony mandat za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC podczas jazdy, jednak należy pamiętać, że dane zawarte w dokumentach powinny być aktualne. Na jaką karę narażamy się mając nieważny przegląd techniczny pojazdu ? Za brak przeprowadzenia przeglądu zgodnie z terminem możemy liczyć się z nałożeniem na nas mandatu w wysokości od 20 do 500 zł. Możemy się spodziewać podobnej kary za brak aktualnych danych w dowodzie rejestracyjnym.

Czy możemy sprzedać samochód bez dowodu rejestracyjnego ?

Sprzedając pojazd musimy przekazać nowemu właścicielowi papierową wersję dowodu rejestracyjnego. Natomiast co w sytuacji gdy dokument zaginął a chcemy sprzedać auto ? Najprostszym sposobem jest wyrobienie wtórnika co zajmuje niestety kilka dni. W tej sytuacji szybszym sposobem będzie gdy pobierzemy zaświadczenie o zgubieniu dowodu  wydziału komunikacji wtedy też zgłaszamy chęć sprzedaży pojazdu podając dane nowego właściciela. Dzięki takiej sytuacji nowy właściciel pojazdu będzie mógł bez problemu dokonać zgłoszenia i przerejestrować go na siebie.

Czy można korzystać z pojazdu gdy mamy zatrzymany dowód rejestracyjny ?

Mimo, że obowiązujące przepisy nie nakazują nam wożenia papierowej wersji dowodu rejestracyjnego to może on zostać zatrzymany elektronicznie podczas kontroli drogowej gdy policjant stwierdzi, że pojazd jest niesprawny. W takiej sytuacji funkcjonariusz wprowadza odpowiedni zapis do CEPiK. Należy pamiętać, że naruszamy przepisy prawa poruszając się pojazdem, którego dowód rejestracyjny został zatrzymany. W takiej sytuacji narażamy się na otrzymanie kary finansowej.

W jaki sposób możemy odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny ?

W sytuacji gdy chcemy odzyskać dowód rejestracyjny jesteśmy zobowiązani do usunięcia usterki, przez którą został unieważniony dokument. W świetle nowych przepisów, które obowiązują od 4 października 2020 roku blokadę dowodu rejestracyjnego może zdjąć diagnosta, który przeprowadził badanie techniczne pojazdu, w związku z tym nie musi to być organ, który nałożył blokadę na dokument, czy też wydział komunikacji.

Osoby, które zachęcają się do nadużyć ułatwioną procedurą odzyskania zatrzymanego dowodu rejestracyjnego muszą pamiętać o sankcjach jakie mogą ostać nałożone za jazdę z dokumentem, który posiada nieprawdziwe dane. Zgodnie z art. 95a kodeksu wykroczeń, właściciel pojazdu naraża się na otrzymanie mandatu w wysokości do 500 zł w sytuacji gdy usterka nie zostanie usunięta a pojazd nie spełnia warunków technicznych i mimo to jest użytkowany.