Czy grozi nam kara za nieprzerejestrowanie pojazdu po upływie 30 dni od kupna ?
Za niedopełnienie obowiązku przerejestrowania samochodu w ciągu 30 dni od daty kupna zostanie nałożona kara tylko dla osób, które nabyły pojazd na terenie UE i sprowadziły go do Polski. Ważnym aspektem tutaj jest również, że brak spełnienia obowiązku rejestracyjnego prowadzi do braku możliwości zawarcia umowy OC na ten pojazd, które według przepisów jest obowiązkowe i wiąże się to z nałożeniem kary tym razem przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
W przypadku braku powiadomienia urzędu o nabyciu pojazdu w ciągu 30 dni jesteśmy narażeni na otrzymanie mandatu karnego w wysokości od 200 do 1000 zł. Natomiast rozwiązania, które obowiązują nie wykluczają, że nabywcy pojazdów na rynku krajowym nie mają obowiązku odwiedzenie wydziału komunikacji. Mimo iż formalnie obecne przepisy nie są podstawą do naliczenia kary za brak przerejestrowania auta w ciągu 30 dni.
Nieprzerejestrowanie pojazdu a zgłoszenie – jaka jest kara ?
Podsumowując można zauważyć, że na otrzymanie mandatu za brak przerejestrowania pojazdu w ciągu 30 dni narażone są osoby, które nabyły pojazd za granicą. Natomiast ustawodawca nie określił ile jest dni na zarejestrowanie pojazdu przez nowego właściciela, który nabył pojazd na terytorium Polski, jedynie wskazany został termin zgłoszenia nabycia auta.
Mimo podobnej wartości mandatu za brak zgłoszenia nabycia pojazdu do kary za nieprzerejestrowanie to między nimi występują różnice. Najważniejszą kwestią jest brak ponoszenia dodatkowych kosztów oraz brak konieczności osobistej wizyty w wydziale komunikacji w celu dopełnienia zgłoszenia pojazdu. Coraz więcej urzędów daje możliwość złożenia takich dokumentów w formie listownej lub za pośrednictwem platformy ePUAP.
Brak zarejestrowania pojazdu – na jakie akry jest narażony sprzedawca ?
Obowiązek zgłoszenia pojazdu dotyczy nie tylko nabywcy, ale i również sprzedającego, o czym mówią przepisy w art. 78 par. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Należy o tym pamiętać ponieważ narażamy się na nałożenie na nas kary w wysokości od 200 do 1000 zł jeśli nie dopełnimy obowiązku powiadomienia urzędu o zbyciu pojazdu w ciągu 30 dni. Kara jest nakładana przez starostę w formie decyzji administracyjnej.
Zarówno zbywca jak i nabywca mają możliwość zgłoszenia pojazdu przez internet. Warto wspomnieć o aplikacji, która została uruchomiona w celu ułatwienia zgłoszenia sprzedaży lub kupna pojazdu poprzez wypełnienie formularza. Aplikację znajdziemy na stronie gov.pl.
W jakich sytuacjach nie warto zwlekać z zarejestrowanie pojazdu ?
Bardzo często kierowcy się zastanawiają nad kwestią przepisania pojazdu na siebie po dopełnieniu obowiązku zgłoszenia, gdyż w takiej sytuacji nie może być skutecznie naliczona lara za brak przerejestrowania pojazdu. Należy jednak pamiętać o tym jakie niesie za sobą konsekwencje brak dopełnienia tego obowiązku.
Osoby planujące podróż poza granice Polski powinny pamiętać o przerejestrowaniu pojazdu, ponieważ podczas kontroli drogowej możemy zostać poproszeni o przedstawienie upoważnienia na korzystanie z pojazdu przez właściciela w przypadku gdy dane kierowcy będą się różniły od danych w dowodzie rejestracyjnym.
Ile mamy czasu na wykupienie nowej polisy OC na pojazd po jego przerejestrowaniu ?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami mamy obowiązek posiadania ważnego obowiązkowego ubezpieczenia na pojazdy mechaniczne bez względu na to czy jest użytkowany czy też nie. W przypadku gdy jest ważna polisa zawarta na zbywcę to nie musimy zawierać nowej umowy z ubezpieczycielem, ponieważ zgodnie z przepisami obowiązkowe ubezpieczenie OC zostaje przepisane na nowego właściciela ponieważ polisa dotyczy pojazdu a nie właściciela.